Zbadaj świat SEO

Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat pozycjonowania stron internetowych zupełnie za darmo!

Rozdział IV
Zbuduj stronę pod SEO

Odpowiednio zbudowana strona zapewni wyszukiwarce możliwość jej pełnej interpretacji. Nadal istnieją ograniczenia i trudności w pełnej interpretacji stron przez roboty. Należy pamiętać, iż witryna, która jest przedstawiona użytkownikowi znacząco się różni od tej, którą widzi wyszukiwarka. Aby ułatwić indeksację strony zastosuj kilka porad.

Ujawnij treść

W celu uzyskania jak najlepszych wyników pozycjonowania, pamiętaj aby kluczowa treść zawsze była zaimplementowana w HTML. Mimo postępu technologicznego technologia Flash, obrazy i grafika, aplety Java są często pomijane w indeksacji przez roboty. Jeżeli korzystasz jednak z powyższych technologii zastosuj kilka zasad, które ułatwią wyszukiwarką indeksację:

  • Atrybut alt – uzupełniaj atrybut alt plików graficznych o popularnych rozszerzeniach jak jpg, png czy gif. Wdrożenie alternatywnej treści pozwoli robotowi lepiej zrozumieć, co przedstawia grafika. Wyświetli się ona również w przypadku niezaładowania się obrazka.
  • Treści zastępcze – w przypadku gdy korzystasz z animacji Flash albo apletu Java, zapewnij użytkownikowi informację na temat treści w nich zamieszczonych. Taka treść wyświetli się w przypadku niezaładowania tych elementów za pomocą tagu <noscript>.
  • Transkrypt dla audio i video – jeżeli chcesz, aby treść oferowana w postaci video bądź dźwięku również była zaindeksowana, przygotuj i wdróż na stronę transkrypcję ich zawartości.

Sprawdź jak wygląda Twoja strona

Jeżeli Twoja strona jest zaindeksowana przez wyszukiwarki możesz już w tej chwili sprawdzić różnicę pomiędzy wersjami dla użytkownika i robota. W tym celu skorzystaj z pamięci podręcznej wyszukiwarki Google. Wystarczy wpisać w pole adresu w przeglądarce komendę cache:twoja-domena.pl. Pojawi się kopia Twojej strony z pamięci podręcznej, klikając w opcję „wersja tekstowa” otrzymasz wersję witryny jaką widzi robot wyszukiwarki.

Nie ukrywaj linków

W przypadku budowy strony przyjaznej dla pozycjonowania kluczową rolę odgrywa jej struktura. Zadbaj o to aby strona miała odpowiednią ilość zagłębień. Zarówno użytkownik jak robot powinni otrzymać możliwość wyświetlenia wszystkich zasobów witryny. W tym celu stosuj przejrzystą nawigację, nie umieszczaj na stronie linków w JavaScript czy Flash. Dla robota wyszukiwarki treść takiego odnośnika pozostanie ukryta.

Dostosuj się do najnowszych trendów

Podążaj za najnowszymi trendami. Badając ostatnie aktualizacje i kierunki zmian w wyszukiwarkach coraz większe znaczenie dla pozycji Twojej strony ma szybkość jej ładowania i dostosowanie do urządzeń mobilnych. Google oficjalnie potwierdza te informacje. Budując stronę pamiętaj o tym aby była dostosowana do wszystkich możliwych urządzeń mobilnych czyli telefonów bądź tabletów. Blisko 60% użytkowników korzysta z Google za pomocą smartfona – brak wersji mobilnej zniechęci użytkownika do korzystania ze strony internetowej. Analogicznie – nie ma nic bardziej irytującego jak wolno ładująca się strona. Wyszukiwarki internetowe chcą jak najbardziej trafnie i najszybciej odpowiedzieć na dane zapytanie, dlatego uznały te czynniki jako czynniki mające wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.


Przejdź do rozdziału V